consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore et dolore magna
В случай, че поради каквито и да е причини 5 дни преди Датата на лихвеното преизчисление на сайта на БНБ или друг заместващ сайт не е публикувана стойност на краткосрочен референтен лихвен процент (КЛП)*/средносрочен референтен лихвен процент (СЛП)** по статистика на БНБ за съответния месец, предхождащ месеца, в който се прави съответното преизчисление, Банката прилага последната стойност на КЛП/СЛП по статистика на БНБ, официално публикувана на сайта на БНБ, респективно на заместващия сайт, преди първо число на съответния месец, в който се прави съответното преизчисление, за срок три календарни месеца, считано от месеца, следващ месеца, за който има обявен КЛП/СЛП.
В случай, че след изтичане на горепосочения срок, на сайта на БНБ/респективно заместващия го сайт, все още липсва обявена информация за стойността на КЛП/СЛП по статистика на БНБ за предходните три последователни календарни месеца, за Референтен лихвен процент ще се приеме алтернативен лихвен процент, отразяващ разходите на банките за финансиране в официалната парична единица в България, обявен на официалния сайт на Европейската централна банка или друг официален източник.
Предвижда се първоначалното прилагане на замяната да се случи не по-късно от 3 месеца от прекратяванета на бенчамрка или след изтичане на период на фиксиране по договор, като при първоначалното преминаване лихвата съгласно Закона за кредитните институции не може да превишава последно приложимата лихва по договора на клиента. За периода от прекратяване на бенчмарка до първоначалното прилагане на замяната се ползва последната налична стойност на бенчмарк рейта.
В случай, че все още липсва обявена информация за стойността на КЛП/СЛП по статистика на БНБ за предходните три последователни календарни месеца и не съществува алтернативен лихвен процент, като Референтен лихвен процент занапред ще се прилага стойността на EURIBOR, 2 (два) работни дни (спот вальор) преди Датата на лихвено преизчисление, като срочността на използвания индекс зависи от конкретния договор с клиента.
В случай че EURIBOR се промени значително или вече не се изготвя се прилага съответно планът за действие за EURIBOR.
*КЛП се образува от лихвена статистка, публикувана на сайта на БНБ „Лихвени проценти и обеми по салда по депозити с договорен матуритет и репо-сделки на сектори Нефинансови предприятия и Домакинства“, която включва депозити с договорен матуритет до 1 месец ( над 1 ден до 1 месец) от Домакинства в BGN.
**СЛП се образува от лихвена статистка, публикувана на сайта на БНБ „Лихвени проценти и обеми по салда по депозити с договорен матуритет и репо-сделки на сектори Нефинансови предприятия и Домакинства“, която включва депозити с договорен матуритет до 6 месеца ( над 3 до 6 месеца) от Домакинства в BGN.
Критерии за прилагане
Новата лихвена база или новият референтен лихвен процент следва да отговаря на следните критерии:
- Да бъде в същата валута на лихвения бенчмарк, който се заменя. За ЛЕВА е допустимо заместването с новата лихвена база или новият референтен лихвен процент във валута ЕUR, тъй като се считат взаимнозаменяеми, поради наличието на Валутeн борд в България.
- Да бъде в същата срочност на лихвения бенчмарк, който се заменя.
- Към новата лихвена база или новият референтен лихвен процент следва да се включи изравнителна надбавка или дисконт, така че крайната лихва да остане непроменена към датата на първоначалното прилагане на замяната и да не превишава последно приложимата лихва по договора, както е отразено в Закон за кредитните институции, Закона за потребителския кредит и Закона за кредитите за недвижими имоти на потребители.
Изборът на алтернативна лихвена база се осъществява в съответствие със законовите изисквания за бенчмаркове за лихвени проценти съгласно Приложение 1 към Регламент 2016/1011 на Европейския парламент и на Съвета, както и анализ на съществуващите опции, въз основа на данни, публикувани на общодостъпни водещи финансови сайтове - www.euribor.org или www.euribor-rates.eu (или на други страници, които ги заменят), както и на платформите за анализ и търговия с финансови инструменти (напр. Bloomberg и Reuters). Целта на анализа е да се избере лихвена база, която до най-голяма степен да се доближава по характеристики (стойност, срок, валута, очаквания за развитие, волатилност) до тази, която е била приложима по договорните отношения между Банката и нейните клиенти до момента на промяната или отпадането му. Това се налага поради необходимостта от поддържане на устойчива лихвена политика, прилагана от Банката. Съгласно действащите процедури в Банката регулярен мониторинг за появата на нови бенчмаркове/продукти с използване на бенчмаркове в рамките на банката се осъществява от Отдел Контрол на пазарен, ликвиден и операционен риск.